Tuš a olej: vernisáž

Když se západ setká s východem – tak zní název vernisáže obrazů a kaligrafických svitků čínského umělce Sin-pen Chuanga. Dne 29. října 2015 v 16:00 v Galerii DESET ve Waldesově Muzeu v Praze byla otevřena výstava světoznámého umělce na poli olejomalby, tušové malby a keramiky. Vernisáž se uskutečnila díky pozvání Česko-čínského sdružení pro malbu a kaligrafii a Waldesova muzea. Výstava představuje jedinečné propojení olejové malby typické pro západní umělce a čínského kaligrafického umění a bude přístupna veřejnosti do 11. března 2016.

Chuang Sin-pen, umělec z města Džongšan v čínské provincii Kanton, vyniká svojí kreativitou především v olejomalbě, tradiční čínské malbě a keramické tvorbě. Jeho díla odrážejí filozofii přírody jako učitele a člověka jako základu. Jsou ukázkou pokory a oslavy přírody, která je často zobrazena proměnami v průběhu ročních období.

Dvě z jeho díl – olejomalba Bratislavský hrad a tradiční čínská malba Bílá třešeň – si již našly svoje místo také v českém uměleckém prostředí a staly se součástí sbírek Pražského muzea a organizačního výboru hudebního festivalu Ameropa, jehož byl Sin-pen Chuang v červenci 2015 účasten.

„Obdivuji rostliny, které mají kořeny hluboko v bahně a zahalují polovinu svého těla pod vodou. Razí si cestu skrze vodní masu až nad hladinu, kde sedí klidně užívajíce si koupel v slunečném svitu,“ odhalil malíř Chuang svou inspiraci pro vytvoření jedné z vystavovaných sérií děl s názvem Zrozeno z vody.